Egykori Polgári Iskola épülete

 


Névadónk

Az iskola 1953-ban vette fel Gyulai Gaál Miklós honvédtábornok nevét. Gyulai Gaál Miklós részletes életútját, emberi egyéniségét Polgár Lajosné Szűcs Borbála tanítónő kutatásai alapján ismerhetjük meg részletesebben. Gyulai Gaál Miklós a Zala megyei Szegváron született 1799. február 14-én. Nemesi családból származott, 1818-tól a bécsi Mérnökkari Akadémián tanult. Hadmérnöki képesítést szerzett. 1847 végén császári és királyi mérnökkari alezredes. Rendkívül művelt, derűs, igazságos, kötelességtudó ember. Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc gyökeres változásokat hozott Gyulai Gaál Miklós életében. Nem szolgált tovább a császári hadseregben. Beadta lemondását, és belépett a magyar honvédsereg kötelékébe. 1849-ben a magyar kormány honvéd tábornokká léptette elő, majd országos erodítési főigazgató. A szabadságharc bukása után 1849. szeptember 12-én letartóztatták. 

A halálos ítéletet felesége, Gaál Vilma közbenjárására 20 évi várbörtönre módosították, melyet Aradon kellett letöltenie. 1852-ben Gaál Vilma gyermekeivel Abonyba költözött, ahol birtoka volt. Gaál Miklós fogságának ötödik évében súlyosan megbetegedett. Pesten halt meg a katonai kórházban 1854. november 30-án. Özvegye Abonyban temettette el 1854. december 3-án. A község lakói kísérték utolsó útjára a honvédtábornokot. Gyulai Gaál Miklós élete, műveltsége hazaszeretete ma is példa az iskola minden növendékének.

 

A hős tábornok

Városunk Római Katolikus Nagytemetőjének díszsírhelyén nyugszik Gyulai Gaál Miklós.  Intézményünkhöz hasonlóan egy utca is őrzi nevét az egykori Tüzép mellett, az ún. Gaál udvar mögött. 

Dr. Szarka Lajos A tábornok bére című könyvéből ismerhetjük meg részletesen a család történetét, annak is a zalai kiegészítését. Szülőhelyén emlékmű és emléktábla jelzi a dicső '48-as honvéd tábornok iránti tiszteletet.